Loturile echipelor Diviziei Naţionale, ediţia 2020-2021

06 iul 2020 de Ion Buga

Vă prezentăm loturile celor 10 echipe participante în Divizia Națională, ediția 2020/21.

 

SHERIFF Tiraspol

Portari: Dumitru Celeadnic (data/anul nașterii 23.04.1992), Zvonimir Mikulić (Croația, 05.02.1990), Serghei Pașcenсo (18.12.1982)

Fundaşi: Veaceslav Posmac (07.11.1990), Valeriu Gaiu (06.02.2001), Evgheni Pleșco (25.01.2001), Cristiano Da Silva Leite (Brazilia, 29.08.1993), Ousmane Ndiaye (Franța, 19.08.1991), Matej Palčič (Slovenia, 21.06.1993), Andrej Lukić (Croația, 02.04.1994), Friday Obilor Faith (Nigeria, 05.03.1991), Ionuț-Andrei Peteleu (România, 20.08.1992), Alec Takunda Mudimu (Zimbabwe, 08.04.1995), Charles Petro (Malawi, 08.02.2001)

Mijlocaşi: Maxim Cojocaru (13.01.1998), Andrii Bliznichenko (Ucraina, 24.07.1994), Liridon Latifi (Albania, 06.02.1994), Gabrijel Boban (Croația, 23.07.1989), William Parra Sinisterra (Columbia, 01.03.1995), Frank Andersson Сastaneda Velez (Columbia, 17.07.1994), Sebastian Dahlström (Finlanda, 05.11.1996), Max Veloso Alves (Elveția, 27.03.1992), Benedik Mioč (Croația, 06.10.1994)

Atacanţi: Peter Wilson (Suedia, 09.10.1996), Anatole Bertrand Abang (Camerun, 06.07.1996), Eugeniu Gliga (30.01.2001)
Antrenor principal – Zoran Zekic (Croația)
Asistenți: Miroslav Bojko (Croația), Victor Mihailov, Wilfred Benjamin Balima (Burkina Faso)

 

SFÎNTUL GHEORGHE Suruceni

Portari: Nicolae Cebotari (24.05.1997), Marius Maritoi (08.03.1998), Maxim Railean (27.03.2000),

Fundaşi: Andrei Novicov (24.04.1986), Serghei Svinarenco (19.09.1996), Petru Ojog (17.07.1990), Igor Bondarenco (28.06.1995), Yevhen Smirnov (Ucraina, 16.04.1993), Valerii Stepanenko (Ucraina, 19.10.1998)

Mijlocaşi: Alexandr Suvorov (02.02.1987), Vitalie Plămădeală (21.01.1985), Eugeniu Slivca (13.07.1989), )Victor Stînă (20.03.1998), Dmitri Mandrîcenco (13.05.1997), Alexandru Vremea (03.11.1991), Artiom Carastoian (10.10.1999), Mihail Ghecev (05.11.1997), Rienat Mochuliak (Ucraina, 15.02.1998), Sidy Sagna (Senegal, 04.02.1990)

Atacanţi: Sergiu Istrati (07.08.1988), Maxim Iurcu (01.02.1993), Raman Volkau (Belarus, 08.01.1987)

Antrenor principal – Serghei Cebotari
Asistent: Stanislav Luca

 

PETROCUB Hîncești

Portari: Cristian Avram (27.07.1994), Denis Guțul (15.08.1999), Igor Mostovei (25.09.1999)

Fundaşi: Ion Jardan (10.01.1990), Petru Racu (17.07.1987), Ștefan Efros (08.05.1990), Arcadie Rusu (28.06.1993), Maxim Potîrniche (13.06.1989), Douanla Donalio Melachio (Camerun, 24.09.1997), Jacques Ghislain Onana Ndzomo (Camerun, 23.08.1993), Nicolae Muntean (22.05.2001)

Mijlocaşi: Alexandru Onica (29.07.1984), Iaser Ţurcan (07.01.1998), Artiom Rozgoniuc (01.10.1995), Dan Taras (13.02.1994), Victor Bogaciuc (17.10.1999), Vlad Oprea (24.08.1998), Alexandru Vlas (24.08.2003)

Atacanţi: Vladimir Ambros (30.12.1993), Vadim Gulceac (06.08.1998), Ilie Damașcan (12.10.1995), Alexandru Bejan (07.05.1996), Sergiu Platica (05.06.1991), Alexandru Cebaniuc (09.06.2001)

Antrenor principal – Lilian Popescu
Asistent: Marcel Reșitca

 

FC DINAMO-AUTO Tiraspol

Portari: Victor Straistari (21.06.1999), Maxim Bardîș (16.07.1997)

Fundaşi: Igor Chiperi (04.08.1999), Vladislav Boico (26.05.1999), Vadim Dijinari (01.04.1999), Andrei Conohov (12.01.2000), Radu Rogac (07.06.1995)

Mijlocaşi: Maxim Mihaliov (22.08.1986), Artiom Bilinschii (19.11.1996), Vadim Paireli (08.11.1995), Alexandr Belousov (14.05.1998), Maksym Pyrohov (Ucraina, 30.12.1996), Dmytro Nagiiev (Ucraina, 27.11.1995), Artem Fedorov (Ucraina, 18.09.1998), Yehor Kondratiuk (Ucraina, 03.08.2000),

Atacanţi: Nicolai Solodovnicov (18.04.2000), Andrei Cobeț (03.01.1997), Dumitru Rogac (07.11.1998)

Antrenor principal – Igor Dobrovolskiy

Asistenți: Alexandr Camaldinov, Iuri Kulish (Ucraina)

 

MILSAMI Orhei

Portari: Emil Tîmbur (21.07.1997), Oleg Malac (22.11.2001)

Fundaşi: Igor Arhirii (17.02.1996), Vadim Bolohan (15.08.1986), Fiodor Andriuhin (18.02.1997), Vasile Jardan (20.07.1993), Ion Ghimp (11.09.1996), Maxim Antoniuc (05.01.1991)

Mijlocaşi: Alexandru Antoniuc (23.05.1989), Alexandru Dedov (26.07.1989), Veaceslav Zagaevschii (04.04.1996), Oleg Martin (21.10.1999), Andrei Rusnac (22.09.1996), Dumitru Reniță (02.12.1999)

Atacanţi: Ion Dragan (14.06.1996), Nichita Iurașco (17.05.1999), Sergiu Nazar (02.07.1997)

Antrenor principal – Serghei Dubrovin
Asistent: Ghenadie Pușca

 

SPERANȚA Nisporeni

Portari: Orest Budiuk (Ucraina, 23.08.1995), Anatolii Chirinciuc (04.02.1989)

Fundaşi: Oleksandr Nasonov (Ucraina, 28.04.1992), Ștefan Burghiu (28.03.1991), Cheick Kouame Tiehi Ichaka (Coasta de Fildeș, 01.01.1996), Mihai Bolun (16.05.1989), Alexandru Starîș (04.01.1995)

Mijlocaşi: Andrei Cojocari (21.01.1987), Oleksandr Iermachenko (Ucraina, 29.01.1993), Ruslan Chelari (27.02.1999), Constantin Sandu (15.09.1993), Artur Patraș (10.01.1988), Vadim Calugher (07.09.1995), Andrei Bursuc (23.03.1997), Andrii Yakovlev (Ucraina, 20.02.1989)

Atacanţi: Dan Pîsla (14.06.1986), Serghei Trofan (08.11.1997)

Antrenor principal – Iurie Osipenco
Asistent: Volodymyr Prokopinenko (Ucraina)

 

ZIMBRU Chișinău

Portari: Maksym Kovalov (Ucraina, 11.07.2000), Silviu Șmalenea (09.12.2002)

Fundaşi: Denis Furtuna (13.10.1999), Alexei Ciopa (27.10.1998), Gheorghe Brînzaniuc (06.05.2001), Alexandru Vacarciuc (16.04.2001), Tudor Iapără (16.05.2000), Vladislav Zavalișca (23.01.2003)

Mijlocaşi: Ion Postica (10.01.1999), Petru Neagu (13.08.1999), Alexandru Graur (11.02.2001), Artur Barabaş (11.12.2000), Alexandru Gău (27.01.2004), Vlad Răileanu (01.09.2003), Cristian Dani (09.03.2003), Iulian Bejan (04.03.2004)

Atacanți: Traore Boubacar (Mali, 24.05.1998), Vadim Cemîrtan (21.07.1987)

Antrenor principal – Vlad Goian
Asistent: Semion Bulgaru

 

CODRU Lozova

Portari: Vladislav Butuc (21.07.1999), Ilia Rogalschi (14.03.2002)

Fundaşi: Ion Oprea (19.11.2002), Anatolie Ciuntu (02.05.2001), Valentin Chișca (15.02.1999), Vasile Cojocari (02.09.2001), Eduard Zaplitnîi (30.04.1998), Eugeniu Dragomerețchii (15.07.2001)

Mijlocaşi: Dumitru Garșinschi (29.05.1999), Rinat Jalbă (10.10.1997), Ion Mamaliga (28.04.1999), Marian Puiu (21.09.1997), Dan Doroftei (11.05.2001)

Atacanţi: Ivan Lacusta (24.01.1995), Ion Ibrian (21.03.1998)

Antrenor – Sergiu Chirilov
Asistenți: Denis Calincov, Alexei Savinov

 

FC FLOREȘTI

Portari: Vladislav Liharev (25.09.2000), Stanislav Ivanov (22.04.1996)

Fundaşi: Ivan Voropai (21.04.1998), Artiom Haceaturov (18.06.1992), Ion Arabadji (31.07.1984), Vladimir Covcenco (19.06.2000), Serghei Diulgher (21.03.1991), Vladimir Ghinaitis (30.03.1995) , Alexandr Scripcenco (13.01.1991)

Mijlocaşi: Alexandr Pașcenco (28.05.1989), Anatoli Cheptine (20.05.1990), Artiom Zeleniuc (16.11.1997), Dmitri Semirov (27.12.1995), Andrei Calac (14.03.1999), Grigore Coșcodan (26.01.2000), Constantin Mandrîcenco (19.02.1991)

Atacanţi: Igor Bugaev (26.06.1984), Vasili Stefu (26.07.2000), Dmitri Maneacov (06.03.1992), Serghei Bobrov (07.09.1991)

Antrenor principal – Iuri Groșev
Asistenți: Serghei Truhanov, Oleg Șișchin

 

DACIA-BUIUCANI Chişinău

Portari: Dumitru Coval (06.11.2000), Artiom Cubani (14.01.2002), Eduard Văluță (09.03.2004)

Fundaşi: Sandu Mateescu (20.12.1998), Ioan-Călin Revenco (26.06.2000), Adrian Ciobanu (17.07.2001), Doru Calestru (15.11.2002), Ghenadie Ochincă (01.03.1984), Mihai Țipac (20.11.2000), Vadim Cravcescu (07.03.1985)

Mijlocaşi: Gheorghe Suciu (06.06.1999), Marius Iosipoi (28.04.2000), Ion Gurulea (19.07.2001), Teodor Lungu (12.06.1995), Vicu Bulmaga (05.07.2003), Corneliu Cotogoi (23.06.2001), Dumitru Bivol (03.10.2001), Alexei Solomin (05.06.1993), Gheorghe Spînu (25.07.2001), Sergiu Gațmaniuc (09.02.2002)

Atacanţi: Nicolae Nemerenco (26.10.1992), Marin Căruntu (28.11.1997), Vadim Cricimar (22.08.1988), Nicu Namolovan (28.01.2002)

Antrenor principal - Andrei Martin
Asistent: Andrei Vicolaș

 

Echipele pot legitima jucători noi până în data de 18 septembrie, când se încheie prima perioadă de transferuri pentru sezonul 2020/21. 

 

Ținând cont de recomandările FIFA, s-a permis legitimarea și dreptul de evoluare a unui jucător pentru 3 cluburi diferite pe parcursul sezonului 2020/21.